Zima zbliża się wielkimi krokami, a wraz z nią pierwsze przymrozki oraz śnieg. Dla rodziców to czas intensywnych poszukiwań ciepłych ubrań i praktycznych dodatków, które sprostają wysokim oczekiwaniom i wyzwaniom, które stawia się zimowej garderobie dziecięcej. W przypadku najmłodszych milusińskich względy wizualne zdecydowanie mają drugorzędne znaczenie – najważniejsza jest wygoda i komfort, a co za tym idzie bezpieczeństwo pociechy. Zabawy na śniegu, kuligi czy piesze wycieczki staną się niezapomnianym przeżyciem, o ile nie skończą się katarem czy infekcją gardła u dziecka – aby tego uniknąć, warto zadbać o odpowiednio ciepłą kurtkę, wygodną czapkę, szalik i rękawiczki.
Zimą dzieci nie muszą chorować
Sezon zimowy nieodłącznie kojarzony jest z infekcjami i przeziębieniami, które najczęściej są wynikiem nieodpowiedniego dopasowania stylizacji dziecka do panujących warunków atmosferycznych. Zarówno nadmiernie gruby outfit (składający się ze zbyt dużej ilości odzieży), jak i zbyt lekka stylizacja to niewłaściwe rozwiązanie. Przegrzanie lub wychłodzenie organizmu pociechy może mieć bowiem zgubne konsekwencje. Aby uniknąć „zimowego sezonu chorobowego” dobrze jest postawić na wygodne, ciepłe ubranka, a także funkcjonalne dodatki, które dopełnią look. Równie istotna jest uważna obserwacja pociechy i elastyczne dopasowywanie stylizacji do zmieniających się warunków pogodowych – z tego względu w okresie zimowym sprawdza się outfit na tak zwaną „cebulkę”.
Wielowarstwowy look
Zakładanie dziecku kilku warstw odzieży zdecydowanie ma sens – rano, kiedy pociecha idzie do żłobka, przedszkola czy szkoły, jest bowiem znacznie chłodniej niż popołudniu, kiedy dziecko wraca do domu. Kiedy aura się zmienia i robi się cieplej, wystarczy zdjąć jedną warstwę np. sweter czy bluzę, co zapobiegnie przegrzaniu się organizmu maluszka. Podobnie w sytuacji odwrotnej – dołożenie jednej warstwy odzieży, kiedy robi się chłodniej, uchroni dziecko przed wychłodzeniem, a w efekcie przeziębieniem.
Hartowanie organizmu
W okresie zimowym nie warto rezygnować z codziennych aktywności na świeżym powietrzu – przebywanie na dworze, nawet podczas minusowej temperatury ma zbawienny wpływ na organizm dziecka. Tym na co należy zwrócić szczególną uwagę, są prozdrowotne korzyści, wynikające z zimowych szaleństw na zewnątrz:
- wzmocnienie odporności dziecka;
- poprawa apetytu;
- poprawa samopoczucia;
- lepsze dotlenienie.
Dziecko, które przebywa dużo na świeżym powietrzu, lepiej śpi, je i uczy się – specjaliści podkreślają, że dziecko w wieku przedszkolnym czy szkolnym, powinno spacerować minimum godzinę dziennie.
Co robić zimą?
Zimą dzieci się nie nudzą – zabawy na śniegu, kuligi, sanki, narty – ograniczenie stanowi jedynie wyobraźnia i.. niewłaściwie dobrany strój. Odpowiednio ubrane dziecko może się bawić na świeżym powietrzu nawet kilka godzin. Warto pamiętać, że zimą robi się szybko ciemno, dlatego też warto zainwestować w odblaskowe gadżety.
4 rzeczy, o których nie można zapomnieć zimą
- Kurtka.
Ciepłe okrycie wierzchnie w sezonie zimowym to absolutna podstawa każdej stylizacji. Kurtka dla dziecka powinna mieć naturalne wypełnienie – idealnie w tym celu sprawdzi się puch, który skutecznie izoluje ciepło, jednocześnie zapobiegając nadmiernej potliwości. Puchowa kurteczka o praktycznym kroju – z obszernym kapturem, pojemnymi rękawami i elementami odblaskowymi to prawdziwy strzał w dziesiątkę. Model w wyrazistym kolorze np. pomarańczowym poprawi widoczność dziecka po zmroku. Dobrze, aby kurtka miała dodatkową podszewkę z polaru. Wybierając okrycie wierzchnie dla dziecka na zimę, warto zwrócić uwagę na następujące aspekty:
- Krój.
Kurtka powinna zakrywać dół pleców oraz pośladki. Praktycznym rozwiązaniem są również modele ze ściągaczami na rękawach, które ograniczają straty ciepła. Wysoka stójka ochroni przed wiatrem, a funkcjonalny ściągacz w pasie, umożliwi dobre dopasowanie modelu do sylwetki dziecka.
- Rozmiar.
Okrycie wierzchnie nie może być ani za luźne, ani zbyt ciasne – kurtkę dobiera się podobnie jak inne elementy garderoby – biorąc pod uwagę wzrost dziecka.
- Dodatkowe elementy.
Funkcjonalność kurteczki podnosi kaptur, pojemne kieszenie – zewnętrzne i wewnętrzne, futerkowe obszycia, elementy odblaskowe i ściągacze.
- Czapka.
Podobno przez głowę ucieka najwięcej ciepła – choć nie jest to do końca prawdziwe stwierdzenie, faktem jest, że skóra głowy jest niezwykle wrażliwa i podatna na zmiany temperatury. Dzieci mają bardzo wrażliwe uszy, które są narażone na odmrożenie. Czapka jest niezbędna, kiedy pada, wieje lub „szczypie” mróz. Odpowiedni model spełni wszystkie podstawowe funkcje dobrego nakrycia głowy – dopełni look, zapewni komfort termiczny i pośrednio zabezpieczy organizm przed infekcjami oraz przeziębieniami. Idealna czapka dziecięca na zimę wyróżnia się:
- Wygodnym fasonem.
Praktyczny model, wciągany na głowę spodoba się zarówno młodszym, jak i starszym dzieciom. Dla kilkumiesięcznych maluszków bardziej odpowiednia będzie czapeczka wiązana pod szyją.
- Kolor, wzór.
Czapka, która podoba się dziecku, będzie przez nie chętniej noszona. W aktualne trendy wpisują się modele w mocnych kolorach, które przykuwają uwagę. Nastolatkom spodobają się nakrycia głowy z młodzieżowymi napisami czy deseniami.
- Materiał.
Najcieplejsze są czapki z wełny lub akrylu. Dobrze, aby nakrycie głowy miało dodatkową podszewkę, która będzie delikatnie otulała skórę.
- Szalik.
Dopełnieniem zimowej stylizacji powinien być ciepły szalik. Delikatny materiał skutecznie ochroni szyję i gardło przed wychłodzeniem. Szalik może, ale nie musi być kolorystycznie dopasowany do pozostałych elementów stylizacji. Alternatywą dla tradycyjnego modelu jest modny komin, który można swobodnie wciągnąć przez głowę. Szalik lub komin na zimę dla dziecka musi spełniać określone wymagania:
- Dopełniać look.
Zarówno klasyczny szalik, jak i stylowy komin to idealna uzupełnienie zimowej stylizacji. Okrycie szyi musi ładnie komponować się z czapką, kurtką czy rękawiczkami.
- Dawać komfort termiczny.
Ciepły szalik najczęściej bazuje na naturalne wełnie lub bawełnie. Alternatywą dla wełny jest akryl, który ma podobne właściwości do naturalnego surowca. Materiał powinien być odpowiednio miękki i delikatny dla skóry.
Zobacz tutaj: https://sklep.yoclub.pl/ubranka-dla-chlopca/na-szyje-chlopiec/szalik-chlopiec/szalik-w-paski-2917.html
- Rękawiczki.
Dłonie są najbardziej oddalone od tułowia, dlatego też najszybciej się wychładzają. Na zimowe szaleństwa idealne będą rękawiczki z nieprzemakalnych materiałów, które dobrze chronią dłonie przed wychłodzeniem. Szeroki wybór dostępnych modeli ułatwi wybranie tego, który spełni oczekiwania zarówno rodziców, jak i dziecka:
- Narciarskie.
Ciepłe rękawiczki sprawdzające się podczas zabaw na śniegu. Dostępne są zarówno w wersji jednopalczastej, jak i pięciopalczastej.
- Jednopalczaste.
Wygodne modele, które są równie praktyczne i funkcjonalne jak modele pięciopalczaste. To dobra alternatywa dla najmłodszych – można je szybko założyć i zdjąć.